Müfid Necm’den Hapishane Günlükleri: Zindandaki Kanatlar

Gönderen Cuma Tanık
0 Yorum 484 Görüntüleme 1 dakika okuma süresi

Suriyeli yazar Müfid Necm’in kurguyla gerçekliğin iç içe karıştığı Zindandaki Kanatlar adlı kitabı Cuma Tanık çevirisiyle Loras etiketiyle raflardaki yerini aldı. 

Suriye’nin çeşitli hapishanelerinde 13 yıl mahkûm olarak yaşayan yazar, bu eserinde yaşadığı korkunç gerçekleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. 

Arka Kapak

Kitabın sözcükleri beni, prangalarından kurtulamadığımız, öte yandan bugünümüzü ve yarınımızı ele geçiren tiranın çalıp mahvettiği bir hayata ait varoluşsal ve siyasal bir çıkmazın içine sürüklemişti. Gözyaşlarım sel olana dek kitabın kapağını kapatmadım. Oturduğum yerin üzerime doğru geldiğini, içimdeki karanlığın etrafımdaki her şeyi sardığını hissettim. Her şey kapkaranlıktı. İçine düştüğüm ıstırap ve deli endişeden utanarak örtüyü hızla üzerime çektim. Camus, hayatım boyunca çektiğim acı ve sıkıntıları tek seferde yeniden canlandırmış, ruhumu, parlak gökyüzünün altında kucaklayamadığım kırık kanatlara dönüştürmüştü. Bana göre cezaevi, benim ve çocuklarıyla birlikte onurlu bir yaşam sürmek isteyen binlerce mahpusun hayatını, ruhunu ve öz benliğini çalmak demekti. En kahredici olanıysa, çıkarlarına dokunulmadığı sürece bu hırsızlığın özgür dünya için bir problem teşkil etmemesiydi.

Müfid Necm

Bir yorum yaz

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

Bu web sitesi, deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku