En İyi 5 Arapça e-Sözlük

Arapça Çalışmalarınızda Yardımcı Olacak 5 e-Sözlük

Gönderen Cuma Tanık
0 Yorum 5,9K Görüntüleme 2 dakika okuma süresi

Merhaba, dil çalışırken vazgeçilmez başvuru kaynaklarından biri de e-sözlüklerdir. Günümüzde alternatif birçok e-sözlük bulunmakta ve zaman zaman bu sözlüklere yenileri eklenmekte. Arapça çalışmalarınızda sizlere yardımcı olacak beş e-sözlüğü aşağıda derledim. Sözlüklere gitmek için adlarına tıklayınız.

Arapça-İngilizce dil çiftinde arama yapılabilen Arabic Student Dictionary, Kur’an-ı Kerim’den yaptığı referanslarla sözcüklerin ayetlerdeki karşılıklarını ayrıca görmek mümkün.

Arapça-Türkçe dil çiftinde arama yapılabilen sözlüğün en önemli özelliği sözcükleri cümlelerle örneklendirmesi. Ayrıca klasik sözlüklerden de sonuçlar getirmesi sözlüğün bir diğer özelliği.

Türkçe dahil birçok dilde arama yapılabilen al-Ma’any e-sözlük alanında kendini kanıtlamış bir sözlük. Özellikle Arapça-Arapça şeklinde kullanılması kelime dağarcığınıza çok şey katacaktır.

Abu Dabi Arapça Dil Merkezinin 2022 yılında kullanıma sunduğu sözlük, kelimeleri ve örnek cümleleri seslendirmesiyle ön plana çıkmakta. Sözlüğün henüz geliştirme aşamasında olduğunu da ifade etmek gerek.

Başlı başına bir hazine olan bu sözlüğü tarif etmeye kelimeler yetmez. Bize istifade etmek kalıyor.

Herkese iyi çalışmalar…

Cuma Tanık

Bir yorum yaz

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

Bu web sitesi, deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku