En İyi 5 Arapça e-Sözlük

Arapça Çalışmalarınızda Yardımcı Olacak 5 e-Sözlük

Yazan Cuma Tanık
0 Yorum 2k Görüntüleme 1 Dakika Okuma Süresi
stacked books

Merhaba, dil çalışırken vazgeçilmez başvuru kaynaklarından biri de e-sözlüklerdir. Günümüzde alternatif birçok e-sözlük bulunmakta ve zaman zaman bu sözlüklere yenileri eklenmekte. Arapça çalışmalarınızda sizlere yardımcı olacak beş e-sözlüğü aşağıda derledim. Sözlüklere gitmek için adlarına tıklayınız.

Arapça-İngilizce dil çiftinde arama yapılabilen Arabic Student Dictionary, Kur’an-ı Kerim’den yaptığı referanslarla sözcüklerin ayetlerdeki karşılıklarını ayrıca görmek mümkün.

Arapça-Türkçe dil çiftinde arama yapılabilen sözlüğün en önemli özelliği sözcükleri cümlelerle örneklendirmesi. Ayrıca klasik sözlüklerden de sonuçlar getirmesi sözlüğün bir diğer özelliği.

Türkçe dahil birçok dilde arama yapılabilen al-Ma’any e-sözlük alanında kendini kanıtlamış bir sözlük. Özellikle Arapça-Arapça şeklinde kullanılması kelime dağarcığınıza çok şey katacaktır.

Abu Dabi Arapça Dil Merkezinin 2022 yılında kullanıma sunduğu sözlük, kelimeleri ve örnek cümleleri seslendirmesiyle ön plana çıkmakta. Sözlüğün henüz geliştirme aşamasında olduğunu da ifade etmek gerek.

Başlı başına bir hazine olan bu sözlüğü tarif etmeye kelimeler yetmez. Bize istifade etmek kalıyor.

Herkese iyi çalışmalar…

Cuma Tanık

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi

%d blogcu bunu beğendi: